W rękach naszych znajdują się znowu losy nasze i przyszłość nasza, od nas zależy jak się urządzimy.

- Wincenty Witos, z odezwy do chłopów - 1945r.

Zaprzyjaźnione strony:

  • stat4u

Wydarzenia

Dożynki Reymontowskie - W 90. rocznicę pobytu Władysława Reymonta w Wierzchosławicach · 15-16.09.2015

Upłynęło 90 lat od wielkich, pamiętnych dożynek w Wierzchosławicach z udziałem 25 tys. chłopów z całej Polski i laureata pisarskiej nagrody Nobla Władysława Reymonta, którego zaprosił Wincenty Witos. Dożynki te odbyły się 15-16 sierpnia 1925 r., na wielkiej polanie w lasku wierzchosławickim w dzielnicy wsi zwanej Szujec. Wincenty Witos w mowie powitalnej złożył hołd wybitnemu pisarzowi w imieniu wsi polskiej, podkreślając, jego wielki talent pisarski i to, że w powieści "Chłopi" pięknie opisał codzienne życie tej tak bardzo wówczas licznej warstwy narodu, czym uczynił on olbrzymią przysługę tak Polsce, jak i polskiemu ludowi. W swoim przemówieniu powiedział m.in. "W chłopie żyje i odradza się naród, z niego czerpie swoją siłę państwo, on jest czynnikiem porządku i spokoju. Najwięcej daje i najmniej wymaga. Bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa". Władysław Reymont był bardzo wzruszony serdecznym i owacyjnym przyjęciem w czasie tych pamiętnych dożynek. W krótkim przemówieniu powiedział, że czuje się szczęśliwy i nie jest w stanie się odwdzięczyć za to, że chłopi przyjęli go w Wierzchosławicach serdecznie, po królewsku. Aby podtrzymać pamięć o tym wielkim, ludowym i patriotycznym wydarzeniu w niedzielę 13 września 2015 r. w Wierzchosławicach odbyły się Dożynki Reymontowskie w 90. rocznicę pobytu W. Reymonta w Wierzchosławicach. Organizatorem tych dożynek byli: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Polskie Stronnictwo Ludowe, Muzeum Okręgowe w Tarnowie- Oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach i Wójt Gminy Wierzchosławice. Wcześniej, bo w sobotę 12 września w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. W. Witosa w Wierzchosławicach odbył się półfinał i finał Ogólnopolskiego konkursu historycznego na temat życia i działalności politycznej Wincentego Witosa. W konkursie udział wzięli uczniowie szkół noszących imię Wincentego Witosa. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajął Jakub Bogucki ze Szkoły Podstawowej w Gliniance, II miejsce zajęła Martyna Bryl ze Szkoły Podstawowej w Rudce, III miejsce zajęła Natalia Lelek ze Szkoły Podstawowej w Nosówce. W kategorii szkół gimnazjalnych i średnich I miejsce zajął Michał Kozak z Zespołu Szkól Rolniczych w Zarzeczu, II miejsce zajęła Karolina Wota z Gimnazjum w Łowcach, III miejsce Łukasz Grubalski z Zespołu Szkół Centrum kształcenia Rolniczego w Studzieńcu.

Dla laureatów konkursu przygotowano atrakcyjne nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca laureaci w obu kategoriach otrzymali zaproszenie od europosła Jarosława Kalinowskiego na wyjazd do Brukseli, dalsze nagrody to m.in. aparaty fotograficzne, tablety a pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci albumów, książek, gadżetów, przyborów piśmienniczych itp.

W niedzielę 13 września 2015 r. uroczystości dożynkowe rozpoczęły się złożeniem kwiatów na grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy przez liczne delegacje. O godz. 13-tej w kościele parafialnym w Wierzchosławicach odprawiona została Msza św. dziękczynna w 90. rocznicę Dożynek Reymontowskich, podczas której księża koncelebranci poświęcili dożynkowe wieńce w liczbie 12. W czasie okolicznościowej homilii ksiądz proboszcz nawiązał do pamiętnych dożynek z udziałem Władysława Reymonta, mówił o ważnej roli chłopów- rolników, którzy od wieków żywią i bronią, wykazując ich ogromny patriotyzm, przywiązanie do ojczystej ziemi, do wartości narodowych i do wiary katolickiej. Po mszy św. uformował się pochód dożynkowy, który tworzyła orkiestra dęta góralska ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki, poczty sztandarowe ludowe i szkolne, grupy wieńcowe i zespoły, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy Wierzchosławice. W czasie przemarszu do Centrum Kultury Wsi Polskiej im. W. Witosa w Wierzchosławicach przygrywała orkiestra. Grupy dożynkowe wraz z wieńcami jechały na wozach konnych, przystrojonych zielenią i kolorowymi wstążkami.

O godz. 14-tej na placu przy Centrum Kultury uroczystości dożynkowe rozpoczęły się powitaniem zaproszonych gości, grup dożynkowych i mieszkańców gminy Wierzchosławice i z gmin okolicznych przybyłych na dożynki. Swoją obecnością zaszczycił minister pracy i polityki socjalnej Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Krakowie dr Andrzej Kosiniak-Kamysz, wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys, Ludwik Węgrzyn prezes Związku Powiatów Polskich. Obrzęd dożynkowy przedstawił zespól ludowy "W kuźni u kowala" z miejscowości Kowalowa gmina Ryglice. Rozpoczął się także konkurs wieńca dożynkowego. Jury w składzie dr Andrzej Kosiniak-Kamysz, Maria Cetera, Anna Mikos i Adam Janiec, dokonała oceny wieńców dożynkowych. I miejsce otrzymał wieniec grupy dożynkowej z Wietrzychowic, II miejsce wieniec z Rudy Kameralnej - gmina Zakliczyn, III miejsce wieniec z Łukowej - gmina Lisia Góra. Przewodniczący jury wręczył zwycięskim grupom dożynkowym nagrody pieniężne ufundowane przez organizatorów dożynek.

W programie artystycznym wystąpiła kapela "Zalasowianie" z Zalasowej. Wesołe ludowe melodie i piosenki podobały się zgromadzonej publiczności, czego dowodem były częste i gromkie brawa. Uczestnicy dożynek korzystali z poczęstunków oferowanych na licznych stoiskach z domową żywnością i produktami regionalnymi. Można było degustować różnego rodzaju kanapki, pieczywo, ciasto, zakupić słoik wybornego miodu. Były też stoiska z wyrobami rękodzieła ludowego itp. Dzieci pod opieką rodziców mogły skorzystać z wesołego miasteczka, mogły pojeździć na konikach kucykach. W "wiosce ginących zawodów" można było obejrzeć na żywo jak wyplata się koszyki z wikliny, obejrzeć pracę kowala, który wykuwał z rozgrzanego do czerwoności żelaza różne ozdobne elementy. Były tez snopy zboża rozłożone na ziemi, a kto chciał mógł spróbować młócić to zboże cepami, jak to dawniej robili nasi dziadkowie, gdy nie było jeszcze młocarni ani kombajnów. Jak się okazało, aby młócić zboże cepami trzeba mieć dużo siły i trochę sprytu. W części artystycznej wystąpiła z koncertem także orkiestra dęta góralska ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Przed jej koncertem nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom "Ogólnopolskiego konkursu historycznego na temat życia i działalności politycznej Wincentego Witosa". Występ artystyczny Piotra Kity - finalisty programu "Must Be the Music" zakończył tegoroczne jubileuszowe dożynki w Wierzchosławicach w 90. rocznicę dożynek z udziałem Władysława Reymonta. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, głównie:

  • Pracowni Architektonicznej Karpiel&Steindel z Zakopanego
  • Okręgowej Stancja Kontroli Pojazdów w Wierzchosławicach
  • Skup Fasoli "Piękny Jaś"- Grzegorz Duda
  • Metal Bud Roman Witos
  • Zakład Usług Leśnych Eugeniusz Onak

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego