W rękach naszych znajdują się znowu losy nasze i przyszłość nasza, od nas zależy jak się urządzimy.

- Wincenty Witos, z odezwy do chłopów - 1945r.

Zaprzyjaźnione strony:

  • stat4u

Wydarzenia

Komiks „Wincenty Witos- Premier Rządu 1920” w Krakowie · - 22.11.2022

Komiks „Wincenty Witos- Premier Rządu 1920” był bohaterem spotkania w Krakowie w dniu 18.11.2022 r. w kilkanaście dni po obchodach 77 rocznicy śmierci przywódcy chłopów właśnie w krakowskim szpitalu Bonifratów.

Sala widowiskowa Kółek Rolniczych przy Placu Szczepańskim w Krakowie zgromadziła blisko 50 osób, w tym w zdecydowanej większości ludzi młodych. Bo też do młodzieży skierowany został I tom w ten sposób wydanej historii W. Witosa. Z inicjatywą wydania Komiksu wyszło Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach . Inicjatywa uzyskała wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej. I w ten sposób IPN i Towarzystwo stały się współwydawcami innej, innowacyjnej formy przybliżania ważnych dla Polski zdarzeń i postaci.

Gospodarzami spotkania był Prezes ZW PSL w Krakowie Krzysztof Klęczar , Prezes Honorowy małopolskiego PSL – Andrzej Kosiniak – Kamysz oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach Ryszard Ochwat. Role z Komiksu – inscenizację zdarzeń opisanych w tymże współtworzyli uczestnicy spotkania w sposób przekonujący i barwny.

Kolejna promocja Komiksu w tej postaci, wzbogaconej inscenizacją stała się popularna wśród ich uczestników w Wierzchosławicach i Krakowie. Te dwa miejsca – wieś w której urodził się i został pochowany W. Witosa oraz Kraków, z którym wybitnego chłopskiego przywódcę tak wiele łączyło stają się symboliką popularyzowania tej wybitnej postaci.

Czas na inne miasta, miejscowości, szkoły, placówki kulturalne w Polsce. IPN i Towarzystwo deklarują wsparcie w organizowaniu komiksowych spotkań z W. Witosem .

Spotkanie w Krakowie w dniu 18.11 zawierało jeszcze jeden niezwykły akcent. Otóż obchodzące w bieżących roku jubileusz 50 – lecia powstania Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa wręczyło medal pamiątkowy przedstawicielowi rodziny Molaków ze ślaska cieszyńskiego . Medal odebrał prof. Andrzej Molak z Katowic – syn i wnuk opiekunów i łączników z W. Witosem podczas jego pobytu na zesłaniu przez Sanację w latach 1933-1939r.

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa i rodzina W. Witosa zapraszają do współpracy wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w Komiksową promocję postaci W .Witosa.

Ryszard Ochwat, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W.Witosa.


komiks witos krakow komiks witos krakow komiks witos krakow komiks witos krakow komiks witos krakow