W rękach naszych znajdują się znowu losy nasze i przyszłość nasza, od nas zależy jak się urządzimy.

- Wincenty Witos, z odezwy do chłopów - 1945r.

Zaprzyjaźnione strony:

  • stat4u

Wydarzenia

Relacja z obchodów upamiętniających 70. rocznicę sfałszowanych wyborów do Sejmu Ustawodawczego · 21.01.2017

W dniu 19 styczniu 2017 roku przypadała 70. rocznica sfałszowanych wyborów do Sejmu Ustawodawczego w Polsce. 70 lat temu komuniści w brutalny sposób zdobyli i w atmosferze terroru oraz licznych zbrodni utrwalili "władze ludową" w naszej Ojczyźnie.

W sobotę 21 stycznia 2017 roku Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławic, Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz Instytutem Pamięci Narodowej zorganizowało obchody upamiętniające tę często zapominaną, bolesną, ale jakże ważną w historii naszego kraju rocznicę. Obchody odbyły się w Wierzchosławicach - rodzinnej wsi przedwojennego lidera ruchu ludowego, męża stanu i trzykrotnego premiera w II RP Wincentego Witosa.

Organizatorzy, oprócz przygotowania konferencji historycznej z udziałem historyków Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie dr Bogusław Wójcik i oddział w Krakowie dr Michał Wenklar, oraz wystawy planszowej obrazującej brutalną walkę i dramat Polskiego Stronnictwa Ludowego, za cel główny postawili sobie zorganizowanie wspomnieniowego zjazdu rodzin ludowych z całej Polski, swoistego "spotkania pokoleń" - rodzin, których najbliżsi represjonowani przez ówczesny system niekiedy płacili najwyższą cenę za swoje ideały. Fala największych represji dotknęła bowiem struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przez areszty i więzienia przewinęło się około 100 tys. członków i sympatyków PSL, a ponad 100 brutalnie zamordowano.

Obchody rocznicy zainaugurował prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz. Obchody zaszczycili swoją obecnością poseł na Sejm RP Eugeniusz Kłopotek, eurodeputowany Czesław Siekierski wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar. Władze wojewódzkie reprezentował wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

W obchodach uczestniczyło ponad 30 ludowych pocztów sztandarowych na czele z delegacją Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich oddział w Krakowie. Po złożeniu wiązanek kwiatów na grobie Stanisława Mierzwy i Wincentego Witosa wierzchosławickim cmentarzu, zaproszeni goście udali się do Centrum Kultury Wsi Polskiej im Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, gdzie odbyły się konferencja naukowa poświęcona wyborom z 1947 roku oraz spotkanie z rodzinami pomordowanych i represjonowanych działaczy ludowych. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele rodzin: Stanisława Mierzwy, Leona Lesia, Władysława Pluty, Wojciecha Jekiełka. Zamiarem organizatorów jest wydanie publikacji z tego nieprzeciętnego wydarzenia.

Historycy ruchu ludowego są zgodni, że ogrom represji , który dotknął struktur powojennego PSL przekreślił całkowicie ambicje tej partii do samodzielnego rządzenia w kraju, a taką możliwość PSL miało. Jego przywódcy i członkowie, którzy ufali w pojałtański porządek w europie zostali zdradzeni i pozostawieni na łasce sowieckich oprawców.

Eliminacja przeciwników politycznych i skrytobójcze mordy na działaczach PSL dokonane w latach 1945-1947 nie doczekały się ze względów oczywistych sprawiedliwego osądu w czasach władzy komunistycznej; oprawcy nie stanęli wtedy przed sądem. Ale jak to się stało, że po ponad 25 latach wolna Polska nie pamięta, czy pamiętać nie chce, aby upomnieć się o swoich pomordowanych synów?

Dlaczego wiec musimy pamiętać? Przypominać? Bo nic nam nie jest dane na zawsze. Z historii trzeba czerpać, by unikać pokoleniowych błędów, a pamięć ludzka bywa selektywna, co znaczy, że na wydarzenia sprzed lat patrzymy często z perspektywy subiektywizmu. Stąd kolejna konferencja. Niech poznają się nadal pokolenia ofiar represji tamtych czasów. Utrwalą pamięć, odbudują więzy swoich ojców i dziadków.

Janusz Skicki
Muzeum W. Witosa

Zdjęcia

Zdjęcia są dostępne pod tym adresem.





Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskigo