W rękach naszych znajdują się znowu losy nasze i przyszłość nasza, od nas zależy jak się urządzimy.

- Wincenty Witos, z odezwy do chłopów - 1945r.

Zaprzyjaźnione strony:

  • stat4u

Wydarzenia

Wizyta delegacji Muzeum oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Gródku - 26.5.2012

W dniu 26 maja 2012 r. delegacja Muzeum oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach udała się do miejscowości Gródek w Republice Czeskiej, aby wraz w władzami tamtejszej gminy opracować koncepcję wspólnych działań mających na celu przywrócenie skradzionych pod koniec marca 2012 roku tablic z obelisku upamiętniającego pobyt Wincentego Witosa w Czechosłowacji.

Nasza delegacja został przyjęta gościnnie w Cisownicy w domu Pani Haliny Molak. Dziadek Pani Molak Paweł Niemiec opiekował się Wincentym Witosem, kiedy ten w 1939 roku upuszczał teren Czechosłowacji i wracał po 5 latach do Polski. Wspólne spotkanie było okazją do refleksji oraz wspólnych fotografii w domu, w którym wiosna 1939 roku przebywał Witos.

Zarząd Towarzystwa złożył również symboliczna wiązankę kwiatów na grobie wieloletniej członkini Towarzystwa Pani Heleny Molak w Ustroniu.

Po dotarciu do Gródka delegacji w osobach prezes Towarzystwa Ryszard Ochwat, prawnuk Wincentego Witosa Marek Steindel, kierownik wierzchosławickiego muzeum Janusz Skicki oraz członkowie Zarządu Towarzystwa Jan Chmura i Roman Kucharski spotkała się z wójtem gminy Panem Robertem Borskim i prezesem Stowarzyszenia Wyższej Użyteczności Publicznej Koegzystencja w Czeskim Cieszynie Panem Stanisławem Gawlikiem. W wyniku wspólnych rozmów obie strony doszły do wstępnego porozumienia w sprawie przywrócenia skradzionych tablic.

Prawdopodobnie ważący kilkaset kilogramów wapienny obelisk, na którym przytwierdzone były tablice, zostanie przeniesiony w bardziej bezpieczne miejsce. Według wójta gminy najodpowiedniejszym i zarazem najbezpieczniejszym dla obelisku miejscem byłby teren przy pobliskim pensjonacie "pod Dziołem" gdzie w 1937 roku cierpiący na dolegliwości gastryczne Witos poddał się kuracji ziołowej, zaordynowanej przez znanego miejscowego zielarza, Karola Kaletę. Wyremontowany pensjonat pełni obecnie funkcję ewangelickiego zboru z szerokim zapleczem hotelowym i konferencyjnym.