W rękach naszych znajdują się znowu losy nasze i przyszłość nasza, od nas zależy jak się urządzimy.

- Wincenty Witos, z odezwy do chłopów - 1945r.

Zaprzyjaźnione strony:

  • stat4u

Wydarzenia

Wystawa: "Chłopska pielgrzymka z Wierzchosławic na spotkanie z Ojcem Świętym 9-10 czerwca 1987r."

Pełne zaproszenie i program spotkania dostępne są po kliknięciu na obraz lub do ściągnięcia w formie graficznej lub pliku PDF.

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa

Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Zapraszają na otwarcie wystawy:

Chłopska pielgrzymka z Wierzchosławic na spotkanie z Ojcem Świętym 9-10 czerwca 1987r.

10 czerwca 1987 roku Tarnów gościł na swej ziemi Ojca Świętego Jana Pawła II. Papież, przybywając w rodzinne strony Wincentego Witosa, pragnął spotkać się z rolnikami, a przede wszystkim wynieść na ołtarze Karolinę Kózkównę. Pielgrzymka Jana Pawła, była dowodem życzliwości Ojca Świętego dla polskiego ludu.

Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum, chcąc złożyć wyrazy hołdu i czci Ojcu Świętemu, zwróciło się wówczas do ludowców, mieszkańców wsi z apelem o gromadne uczestnictwo w spotkaniu z Ojcem Świętym. Wzywamy was bracia chłopi, by od Grobu Wincentego Witosa w zorganizowanej grupie folklorystycznej, w strojach regionalnych z ludowymi sztandarami, przejść pieszo drogę z Wierzchosławic do Tarnowa, na miejsce uroczystości.

Zaproszenie zostało przyjęte z dużym entuzjazmem. Do Wierzchosławic w przeddzień uroczystości 9 czerwca 1987 roku przybyły liczne grupy chłopów z całej Polski. Wieczorem w kościele parafialnym w Wierzchosławicach odprawiona została Msza św. Po niej, na cmentarzu, przy Kaplicy Wincentego Witosa zebrały się przybyłe grupy chłopów. Od grobu Witosa pielgrzymka udała się pieszo do Tarnowa na spotkanie z papieżem.

Błonia tarnowskie zgromadziły ok. 1,5 mln pielgrzymów, którzy w wielkim skupieniu i modlitwie oczekiwali na słowo Ojca Świętego. W czasie homilii Jan Paweł II mówił o ważnej roli rolnictwa, o tych co "żywią i bronią":

"Rolnicy to przecież nie tylko ci, którzy karmią, ale także ci, którzy stanowią element stałości i trwania. Jakże tu, w Tarnowie, nie zacytować wielkiego przywódcy polskiego ludu i męża stanu, Wincentego Witosa, syna tej ziemi. Pisał on: Któż siłę Państwa i niezawodną nigdy ostoję ma stanowić?! Dla mnie odpowiedź narzuca się sama: Świadomi, niezależni, zadowoleni chłopi polscy, gdyż tacy są gotowi oddać zdrowie i życie za każdą skibę ojczystej ziemi, a cóż dopiero w obronie całości Ojczyzny".

W 25. rocznicę tamtej pielgrzymki Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach przygotowało wystawę historycznych fotografii obrazującą tamto wydarzenie. Ekspozycja przedstawia w części wydarzenia z nocy 9 na 10 czerwca 1987 r., czyli "Chłopską Pielgrzymkę" z Wierzchosławic do Tarnowa a także unikalne fotografie ze spotkania rolników z Ojcem Świętym w Tarnowie. Uzupełnieniem fotografii są cytaty z homilii Jana Pawła II, wygłoszone podczas uroczystej mszy św. w Tarnowie 10 czerwca 1987 r.

Wystawa zostanie odsłonięta 27 kwietnia 2012 roku w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach - z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Otwarcie wystawy poprzedzone zostanie uroczystą mszą świętą o godz. 18:00. Wystawa prezentowana będzie w wierzchosławickim kościele do 4 maja 2012 r.

W dniach 4 - 14 maja wystawa zagości w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie - Mościcach. Na stałe powróci do Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, gdzie prezentowana będzie w dniach 8-9 czerwca, podczas uroczystych obchodów związanych z 25 leciem jej beatyfikacji.